Vishay/Vitramon VJ0805D1R7CXXAP
VJ0805D1R7CXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R7CXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R7CXXAP.pdf
Availability of VJ0805D1R7CXXAP
QUANTITY
VJ0805D1R7CXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R7CXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R7CXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)