Vishay/Vitramon VJ0805D1R8CXXAJ
VJ0805D1R8CXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R8CXXAJ
Brief Description
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R8CXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R8CXXAJ
QUANTITY
VJ0805D1R8CXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R8CXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R8CXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R8CXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R8CXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R8CXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R8CXXAJ
IC TXRX RS485 LOWPWR 8-SOIC datasheet.pdf
IC 2/3-PORT USB HUB 32-LQFP datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 600MHZ 297-BGA datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf