Vishay/Vitramon VJ0805D201KLAAT
VJ0805D201KLAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D201KLAAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D201KLAAT.pdf
Availability of VJ0805D201KLAAT
QUANTITY
VJ0805D201KLAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D201KLAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D201KLAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D201KLAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D201KLAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D201KLAAT Details Description
Related parts for VJ0805D201KLAAT
IC OPAMP TRANSCOND 275MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM 1206 datasheet.pdf
OSC OCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf