Vishay/Vitramon VJ0805D221JLPAR
VJ0805D221JLPAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D221JLPAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D221JLPAR.pdf
Availability of VJ0805D221JLPAR
QUANTITY
VJ0805D221JLPAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D221JLPAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D221JLPAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D221JLPAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D221JLPAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D221JLPAR Details Description
Related parts for VJ0805D221JLPAR
MOSFET N-CH 20V 36A I-PAK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A TSMT8 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 10% 1507 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf