Vishay/Vitramon VJ0805D240FXCAC
VJ0805D240FXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D240FXCAC
Brief Description
CAP CER 24PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D240FXCAC.pdf
Availability of VJ0805D240FXCAC
QUANTITY
VJ0805D240FXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D240FXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D240FXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D240FXCAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D240FXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D240FXCAC Details Description
Related parts for VJ0805D240FXCAC
AC/DC CONVERTER 15V 120W datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.310" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.2A 6LFCSP-UD datasheet.pdf
BKWY HEADER 15 SAU 16POS datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 100 CONT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS RA GRAY datasheet.pdf