Vishay/Vitramon VJ0805D240KXBAJ
VJ0805D240KXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D240KXBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D240KXBAJ.pdf
Availability of VJ0805D240KXBAJ
QUANTITY
VJ0805D240KXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D240KXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D240KXBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D240KXBAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D240KXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D240KXBAJ Details Description
Related parts for VJ0805D240KXBAJ
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 12POS .156 WW GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5/15/-15 datasheet.pdf
LED FLUORESCENT TUBE 1980LM 22W datasheet.pdf
CAP 1F 2.7V THROUGH HOLE datasheet.pdf
SET SCREW COLLAR datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf