Vishay/Vitramon VJ0805D241FLAAJ
VJ0805D241FLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241FLAAJ
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241FLAAJ.pdf
Availability of VJ0805D241FLAAJ
QUANTITY
VJ0805D241FLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241FLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241FLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241FLAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241FLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241FLAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D241FLAAJ
CAP CER 12PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPST-NO .1A .187QC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10MSOP datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LED T1 MODULE HERED RED DIFF datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET HEX W/POUCH 9PC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONNECTPORT DISPLAY M INTL datasheet.pdf
Virte -E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf