Vishay/Vitramon VJ0805D241FXPAR
VJ0805D241FXPAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241FXPAR
Brief Description
CAP CER 240PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241FXPAR.pdf
Availability of VJ0805D241FXPAR
QUANTITY
VJ0805D241FXPAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241FXPAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241FXPAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241FXPAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241FXPAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241FXPAR Details Description
Related parts for VJ0805D241FXPAR
TRANS 2PNP 45V 0.1A 5TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .026-.029 30AU datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 66MHZ 6CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 30A TO-247 datasheet.pdf