Vishay/Vitramon VJ0805D241FXXAJ
VJ0805D241FXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241FXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241FXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D241FXXAJ
QUANTITY
VJ0805D241FXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241FXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241FXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241FXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241FXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241FXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D241FXXAJ
IC Z8 ROMLESS 44QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 15A 80VDC BLADE datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 100MHZ 8UDFN datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10M OHM 1% 40W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP TAPED (B-230-56H datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf