Vishay/Vitramon VJ0805D241JLCAJ
VJ0805D241JLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241JLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241JLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D241JLCAJ
QUANTITY
VJ0805D241JLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241JLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241JLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241JLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241JLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241JLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D241JLCAJ
IND DELAY LINE 700PS 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.000" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MED FILTER 6A 115/250VAC datasheet.pdf
RES SMD 62.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf