Vishay/Vitramon VJ0805D241JLCAJ
VJ0805D241JLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241JLCAJ
Brief Description
CAP CER 240PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241JLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D241JLCAJ
QUANTITY
VJ0805D241JLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241JLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241JLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241JLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241JLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241JLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D241JLCAJ
JUMPER-H1507TR/A2015N/X 6" datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.563" NYLON BLACK datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 GP datasheet.pdf
CONN FMALE M12 8PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
2.0 WTB PLG HSG ASSY STR 6CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 95MA 14.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf