Vishay/Vitramon VJ0805D241KLPAT
VJ0805D241KLPAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241KLPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241KLPAT.pdf
Availability of VJ0805D241KLPAT
QUANTITY
VJ0805D241KLPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241KLPAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241KLPAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241KLPAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241KLPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241KLPAT Details Description
Related parts for VJ0805D241KLPAT
CAP TANT 15UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 4.6UH N30 datasheet.pdf
FIXED IND 420NH 26A 1.3 MOHM SMD datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-A-511-E2 datasheet.pdf
CONN 2.4MM JACK 50 OHM COMPRESS datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC374SC70E datasheet.pdf
MKJ1 4C 4#16 SKT PLUG NIC datasheet.pdf
EMITTER IR 855NM 65MA datasheet.pdf
CONN HEADER DOUBLE 20POS .392" datasheet.pdf