Vishay/Vitramon VJ0805D241MLCAT
VJ0805D241MLCAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241MLCAT
Brief Description
CAP CER 240PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241MLCAT.pdf
Availability of VJ0805D241MLCAT
QUANTITY
VJ0805D241MLCAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241MLCAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241MLCAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241MLCAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241MLCAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241MLCAT Details Description
Related parts for VJ0805D241MLCAT
CONN HEADER 20POS .100 SGL datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf