Vishay/Vitramon VJ0805D241MXXAT
VJ0805D241MXXAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241MXXAT
Brief Description
CAP CER 240PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241MXXAT.pdf
Availability of VJ0805D241MXXAT
QUANTITY
VJ0805D241MXXAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241MXXAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241MXXAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241MXXAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241MXXAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241MXXAT Details Description
Related parts for VJ0805D241MXXAT
RES SMD 68.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 81.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 4A 20WLCSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf