Vishay/Vitramon VJ0805D271FLAAJ
VJ0805D271FLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D271FLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D271FLAAJ.pdf
Availability of VJ0805D271FLAAJ
QUANTITY
VJ0805D271FLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D271FLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D271FLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D271FLAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D271FLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D271FLAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D271FLAAJ
DIODE ZENER ARRAY 7.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS .050" SMD datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 14POS datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf