Vishay/Vitramon VJ0805D271KXXAT
VJ0805D271KXXAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D271KXXAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D271KXXAT.pdf
Availability of VJ0805D271KXXAT
QUANTITY
VJ0805D271KXXAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D271KXXAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D271KXXAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D271KXXAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D271KXXAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D271KXXAT Details Description
Related parts for VJ0805D271KXXAT
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROM/LESS TQFP-100-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 20SOIC datasheet.pdf
RES 15 OHM 10.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT HER 0.52" CA datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CNVLTD TUBING CLIP 13.0MM datasheet.pdf