Vishay/Vitramon VJ0805D2R1BLCAJ
VJ0805D2R1BLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R1BLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R1BLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D2R1BLCAJ
QUANTITY
VJ0805D2R1BLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R1BLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R1BLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R1BLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R1BLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R1BLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D2R1BLCAJ
RES SMD 2.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 400KSPS 28-SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 13K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 30 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 4" BK datasheet.pdf