Vishay/Vitramon VJ0805D2R4BXPAJ
VJ0805D2R4BXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R4BXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R4BXPAJ.pdf
Availability of VJ0805D2R4BXPAJ
QUANTITY
VJ0805D2R4BXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R4BXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R4BXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R4BXPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R4BXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R4BXPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D2R4BXPAJ
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LM 5.08/135/20 BK datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 4.75A datasheet.pdf