Vishay/Vitramon VJ0805D2R4DXPAP
VJ0805D2R4DXPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R4DXPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R4DXPAP.pdf
Availability of VJ0805D2R4DXPAP
QUANTITY
VJ0805D2R4DXPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R4DXPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R4DXPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R4DXPAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R4DXPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R4DXPAP Details Description
Related parts for VJ0805D2R4DXPAP
IC RCVR/DRVR ECL DIFF VAR 8SOIC datasheet.pdf
IC DOC2000 768MB 32-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CORD 3COND M/F ITALY 2.5M BLACK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A MPG06 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf