Vishay/Vitramon VJ0805D301FLPAR
VJ0805D301FLPAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301FLPAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301FLPAR.pdf
Availability of VJ0805D301FLPAR
QUANTITY
VJ0805D301FLPAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301FLPAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301FLPAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)