Vishay/Vitramon VJ0805D301FXAAJ
VJ0805D301FXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301FXAAJ
Brief Description
CAP CER 300PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301FXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D301FXAAJ
QUANTITY
VJ0805D301FXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301FXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301FXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301FXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301FXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301FXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D301FXAAJ
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 1W datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
LCD MOD SERIAL 2X20 BLU TRANSM datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 11A QC datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C, SPI Dimming Backlight 64-QFN (9x9) datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf