Vishay/Vitramon VJ0805D301FXCAT
VJ0805D301FXCAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301FXCAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301FXCAT.pdf
Availability of VJ0805D301FXCAT
QUANTITY
VJ0805D301FXCAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301FXCAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301FXCAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301FXCAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301FXCAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301FXCAT Details Description
Related parts for VJ0805D301FXCAT
CONN FFC RCPT HSG 6POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 BK 500' datasheet.pdf
GUIDE PLATE 628002208 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 430MA 800 MOHM datasheet.pdf