Vishay/Vitramon VJ0805D301GXPAT
VJ0805D301GXPAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301GXPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301GXPAT.pdf
Availability of VJ0805D301GXPAT
QUANTITY
VJ0805D301GXPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301GXPAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301GXPAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301GXPAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301GXPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301GXPAT Details Description
Related parts for VJ0805D301GXPAT
CONN FAKRA PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR ST datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 106 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf