Vishay/Vitramon VJ0805D301MXBAJ
VJ0805D301MXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301MXBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301MXBAJ.pdf
Availability of VJ0805D301MXBAJ
QUANTITY
VJ0805D301MXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301MXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301MXBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301MXBAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301MXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301MXBAJ Details Description
Related parts for VJ0805D301MXBAJ
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC DUAL CH I2C ADJ 8-USOP datasheet.pdf
CA,50,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 320 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf