Vishay/Vitramon VJ0805D301MXXAT
VJ0805D301MXXAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301MXXAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301MXXAT.pdf
Availability of VJ0805D301MXXAT
QUANTITY
VJ0805D301MXXAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301MXXAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301MXXAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301MXXAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301MXXAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301MXXAT Details Description
Related parts for VJ0805D301MXXAT
CONN HEADER BRKWAY .100 3POS STR datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
GAGE M22520/3-7 datasheet.pdf
AUX CONT MINI 1NO 1NC LEFT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf