Vishay/Vitramon VJ0805D360FXPAC
VJ0805D360FXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D360FXPAC
Brief Description
CAP CER 36PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D360FXPAC.pdf
Availability of VJ0805D360FXPAC
QUANTITY
VJ0805D360FXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D360FXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D360FXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D360FXPAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D360FXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D360FXPAC Details Description
Related parts for VJ0805D360FXPAC
FIXED IND 100UH 600MA 390 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DC-DC CONV LN HP 16-SOIC datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf