Vishay/Vitramon VJ0805D360MXCAP
VJ0805D360MXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D360MXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D360MXCAP.pdf
Availability of VJ0805D360MXCAP
QUANTITY
VJ0805D360MXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D360MXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D360MXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D360MXCAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D360MXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D360MXCAP Details Description
Related parts for VJ0805D360MXCAP
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X8R 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 5W AXIAL datasheet.pdf