Vishay/Vitramon VJ0805D391JLBAT
VJ0805D391JLBAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D391JLBAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D391JLBAT.pdf
Availability of VJ0805D391JLBAT
QUANTITY
VJ0805D391JLBAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D391JLBAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D391JLBAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D391JLBAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D391JLBAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D391JLBAT Details Description
Related parts for VJ0805D391JLBAT
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IDC 16PIN PCB GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 1% datasheet.pdf
IC PFC CTRL AVERAGE CURR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf