Vishay/Vitramon VJ0805D3R0BXCAC
VJ0805D3R0BXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D3R0BXCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D3R0BXCAC.pdf
Availability of VJ0805D3R0BXCAC
QUANTITY
VJ0805D3R0BXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D3R0BXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D3R0BXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D3R0BXCAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D3R0BXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D3R0BXCAC Details Description
Related parts for VJ0805D3R0BXCAC
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 22POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPDT datasheet.pdf