Vishay/Vitramon VJ0805D3R6DXCAC
VJ0805D3R6DXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D3R6DXCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D3R6DXCAC.pdf
Availability of VJ0805D3R6DXCAC
QUANTITY
VJ0805D3R6DXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D3R6DXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D3R6DXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D3R6DXCAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D3R6DXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D3R6DXCAC Details Description
Related parts for VJ0805D3R6DXCAC
CAP POLYMER 330UF 20% 4V SMD datasheet.pdf