Vishay/Vitramon VJ0805D430FLBAC
VJ0805D430FLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D430FLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D430FLBAC.pdf
Availability of VJ0805D430FLBAC
QUANTITY
VJ0805D430FLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D430FLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D430FLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D430FLBAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D430FLBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D430FLBAC Details Description
Related parts for VJ0805D430FLBAC
RES ARRAY 2 RES 15 OHM 0302 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32VSOP datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 16QSOP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf