Vishay/Vitramon VJ0805D430MXAAC
VJ0805D430MXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D430MXAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D430MXAAC.pdf
Availability of VJ0805D430MXAAC
QUANTITY
VJ0805D430MXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D430MXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D430MXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D430MXAAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D430MXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D430MXAAC Details Description
Related parts for VJ0805D430MXAAC
RES SMD 2.2 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TAG DANGER/HIGH VOLTAGE datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 12NS 32PLCC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 225K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf