Vishay/Vitramon VJ0805D470GLCAJ
VJ0805D470GLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D470GLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D470GLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D470GLCAJ
QUANTITY
VJ0805D470GLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D470GLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D470GLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D470GLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D470GLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D470GLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D470GLCAJ
RES SMD 10.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 400MA 510 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 600W datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.75-5.5V 6A 33W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf