Vishay/Vitramon VJ0805D4R7CLCAJ
VJ0805D4R7CLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D4R7CLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D4R7CLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D4R7CLCAJ
QUANTITY
VJ0805D4R7CLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D4R7CLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D4R7CLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D4R7CLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D4R7CLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D4R7CLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D4R7CLCAJ
IC CURRENT GAUGE PREC 8SOIC datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
3M 4726 VINYL FOAM .75"X5YDS datasheet.pdf
22UF 63V 8X18MM 85C 10000H datasheet.pdf