Vishay/Vitramon VJ0805D4R7CXCAJ
VJ0805D4R7CXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D4R7CXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D4R7CXCAJ.pdf
Availability of VJ0805D4R7CXCAJ
QUANTITY
VJ0805D4R7CXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D4R7CXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D4R7CXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D4R7CXCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D4R7CXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D4R7CXCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D4R7CXCAJ
FRAME PANEL .365" 2.3MM M SER datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW SIGNAL END 25 COL datasheet.pdf
RES 36K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRIMP BANTAM DIST ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS MALE TYPE E R/A datasheet.pdf