Vishay/Vitramon VJ0805D510FLBAJ
VJ0805D510FLBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D510FLBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D510FLBAJ.pdf
Availability of VJ0805D510FLBAJ
QUANTITY
VJ0805D510FLBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D510FLBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D510FLBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D510FLBAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D510FLBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D510FLBAJ Details Description
Related parts for VJ0805D510FLBAJ
PLUG 6.35MM 2P SCREENED datasheet.pdf
IC CHRGR VDC BATT 28-QFN datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR DPST 30A 24V datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR W/PG/SLT 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
JUMPER MALE 2.54MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf