Vishay/Vitramon VJ0805D510JLAAJ
VJ0805D510JLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D510JLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D510JLAAJ.pdf
Availability of VJ0805D510JLAAJ
QUANTITY
VJ0805D510JLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D510JLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D510JLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D510JLAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D510JLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D510JLAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D510JLAAJ
JFET P-CH 30V 0.225W SOT23 datasheet.pdf
IC SW PWR DIST 1.5A 16-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
MODULE DC/DC 1X1.6 3.3V 15A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SCT3250EX 18.40" 8" EX112 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf