Vishay/Vitramon VJ0805D511GXXAJ
VJ0805D511GXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D511GXXAJ
Brief Description
CAP CER 510PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D511GXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D511GXXAJ
QUANTITY
VJ0805D511GXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D511GXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D511GXXAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D511GXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D511GXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D511GXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D511GXXAJ
CONN HDR SHROUDED 60PIN VERT PCB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf