Vishay/Vitramon VJ0805D511JXAAJ
VJ0805D511JXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D511JXAAJ
Brief Description
CAP CER 510PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D511JXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D511JXAAJ
QUANTITY
VJ0805D511JXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D511JXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D511JXAAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D511JXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D511JXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D511JXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D511JXAAJ
IC TXRX 3.3V EIA/TIA-562 18-DIP datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 144-BGA datasheet.pdf
IC DSP FLOATING-POINT 176HLQFP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
MINI MAC DIE (LOWER INS.) (I1) datasheet.pdf
GROMMET 0.250" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS TIN datasheet.pdf