Vishay/Vitramon VJ0805D511MLAAR
VJ0805D511MLAAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D511MLAAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 510PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D511MLAAR.pdf
Availability of VJ0805D511MLAAR
QUANTITY
VJ0805D511MLAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D511MLAAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D511MLAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D511MLAAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D511MLAAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D511MLAAR Details Description
Related parts for VJ0805D511MLAAR
FIXED IND 1.5UH 20.3A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO -7V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN LATCH BLOCK REAR DB9-37POS datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10POS SLD CUP datasheet.pdf
DSUB METAL-HOOD 09P KNS-UNC SIDC datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
4700UF 350V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf