Vishay/Vitramon VJ0805D560GLXAP
VJ0805D560GLXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D560GLXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D560GLXAP.pdf
Availability of VJ0805D560GLXAP
QUANTITY
VJ0805D560GLXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D560GLXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D560GLXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D560GLXAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D560GLXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D560GLXAP Details Description
Related parts for VJ0805D560GLXAP
JUMPER-H1501TR/A3048L/X 8" datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TXRX RS422/485 DIFF BUS 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 5A SOT-223 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 1.25M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16SKT SLD CUP datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf