Vishay/Vitramon VJ0805D560GXXAJ
VJ0805D560GXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D560GXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D560GXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D560GXXAJ
QUANTITY
VJ0805D560GXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D560GXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D560GXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D560GXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D560GXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D560GXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D560GXXAJ
RES 430K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 20V SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 883A datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2 WAY MALE HORIZ CONN F/LOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS 2.54MM datasheet.pdf