Vishay/Vitramon VJ0805D560KXPAC
VJ0805D560KXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D560KXPAC
Brief Description
CAP CER 56PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D560KXPAC.pdf
Availability of VJ0805D560KXPAC
QUANTITY
VJ0805D560KXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D560KXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D560KXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D560KXPAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D560KXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D560KXPAC Details Description
Related parts for VJ0805D560KXPAC
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 12"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SR105E02 EXPANDER, 110VAC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf