Vishay/Vitramon VJ0805D560MXAAJ
VJ0805D560MXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D560MXAAJ
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D560MXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D560MXAAJ
QUANTITY
VJ0805D560MXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D560MXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D560MXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D560MXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D560MXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D560MXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D560MXAAJ
RIGHT ANGLE 8 POS DIP SWITCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf