Vishay/Vitramon VJ0805D561MXAAJ
VJ0805D561MXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D561MXAAJ
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D561MXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D561MXAAJ
QUANTITY
VJ0805D561MXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D561MXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D561MXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D561MXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D561MXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D561MXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D561MXAAJ
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 86POS datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 819V 75KA DISC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 200MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
SGE1510-4-0560A-0150MQD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf