Vishay/Vitramon VJ0805D5R6BXBAC
VJ0805D5R6BXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D5R6BXBAC
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D5R6BXBAC.pdf
Availability of VJ0805D5R6BXBAC
QUANTITY
VJ0805D5R6BXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D5R6BXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D5R6BXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D5R6BXBAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D5R6BXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D5R6BXBAC Details Description
Related parts for VJ0805D5R6BXBAC
HEX STANDOFF 8-32 NYLON 7/8" datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-28AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 909K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf