Vishay/Vitramon VJ0805D5R6CXXAJ
VJ0805D5R6CXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D5R6CXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D5R6CXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D5R6CXXAJ
QUANTITY
VJ0805D5R6CXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D5R6CXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D5R6CXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D5R6CXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D5R6CXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D5R6CXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D5R6CXXAJ
CONN HEADER VERT 8POS .100 TIN datasheet.pdf