Vishay/Vitramon VJ0805D620GXXAJ
VJ0805D620GXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D620GXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 62PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D620GXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D620GXXAJ
QUANTITY
VJ0805D620GXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D620GXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D620GXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D620GXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D620GXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D620GXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D620GXXAJ
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 20-SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
IC I2C BUS INTERFACE 24-HVQFN datasheet.pdf
IC XMITTER UHF 433MHZ 10TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
SENSOR 5MM 5-24VDC PNP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf