Vishay/Vitramon VJ0805D6R2BXPAC
VJ0805D6R2BXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D6R2BXPAC
Brief Description
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D6R2BXPAC.pdf
Availability of VJ0805D6R2BXPAC
QUANTITY
VJ0805D6R2BXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D6R2BXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D6R2BXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D6R2BXPAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D6R2BXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D6R2BXPAC Details Description
Related parts for VJ0805D6R2BXPAC
CAP CER 2200PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 876MA 157 MOHM datasheet.pdf