Vishay/Vitramon VJ0805D6R8CXAAP
VJ0805D6R8CXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D6R8CXAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D6R8CXAAP.pdf
Availability of VJ0805D6R8CXAAP
QUANTITY
VJ0805D6R8CXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D6R8CXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D6R8CXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D6R8CXAAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D6R8CXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D6R8CXAAP Details Description
Related parts for VJ0805D6R8CXAAP
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 47 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 2.5NS 44TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
RES 16K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf